Audioknihy.net - Havlíčkovy Petrolejové lampy v audioformě - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Havlíčkovy Petrolejové lampy v audioformě

datum Čt 7 červen 2012, 16:02:04 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Povědomost o románu Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy se rozšířila zejména díky jeho filmové adaptaci, kde hlavní roli ztvárnili Iva Janžurová jako Štěpka Kiliánová a Petr Čepek coby Pavel Vejrych. Nyní vychází příběh v podobě audioknižní, která má za úkol opět poukázat na kvality tohoto díla.

Román Petrolejové lampy je první díl zamýšlené tetralogie, kterou už autor bohužel nestihl dokončit.

 

 

Petrolejové lampy

 

Čtete-li romány Jaroslava Havlíčka (1896-1943), máte někdy nepříjemný pocit, jako byste nahlíželi do soukromí duševně chorých lidí, jakoby vám někdo zprostředkovával chorobopis nemocného. Tvrdí-li se o něm, že jeho literární styl ovlivnili staří písmáci a předváleční spiritisté, také to nelze než potvrdit. Tvorba jilemnického rodáka se skutečně často zaměřuje na postavy duševně vyšinuté, popisuje jejich zhoršující se stavy jakoby nezúčastněně, vtahuje čtenáře nezadržitelně do situací i pocitů jednajících... Z tvorby autora, který zemřel v dubnu 1943 na následky fyzického vyčerpání v důsledku zánětu mozkových blan, zná český čtenář (a filmový divák) román Helimadoe, Neviditelný (Prokletí domu Hajnů), Ta třetí či povídku Skleněný vrch (zfilmována roku 1942 pod názvem Barbora Hlavsová); především jej však proslavily Petrolejové lampy.

Havlíček je nezamýšlel jako samostatné románové dílo. Autorovým záměrem byl původně čtyřdílný románový cyklus, věnovaný osudům dcery zednického mistra Štěpky Kiliánové. První verze románu vznikla již v roce 1935 pod názvem Vyprahlé touhy, do své smrti však Havlíček stačil pouze přepracovat tento první díl cyklu a rozpracovat román Vlčí kůže, který bohužel zůstal pouze v torzu.

Můžeme tedy sledovat jen první tři (a půl) desítky let Štěpčina života; přesto je to život bohatý na zvraty a tragédie.Štěpka je typickým příkladem toho, že o svém životě člověk rozhoduje v té nejnevhodnější době, v období dospívání. Dcera bohatého stavitele je hřmotná, statná dívka, která není příliš vyhledávána mladými muži, má problémy sžít se s morálkou maloměsta. Ventiluje tedy nahlas své názory, věnuje se divadlu, což její okolí naoko kvituje se zájmem, ve skutečnosti si však Štěpka nevědomě uzavírá šance "včas" se provdat. Její robustnost fyzická i slovní ji zkrátka "diskvalifikuje" a tak se nakonec nevdává z lásky, ale po racionálním zvážení (a také tak trochu proti vůli rodičů). Její manželství s dávným přítelem z dětství - Pavlem Vejrychem - však nenaplní její představy o šťastném a naplněném manželství...

Jaroslav Havlíček se k postavám z Petrolejových lamp vrátil ještě jednou - v novele Synáček, v níž se čtenář setkává s několika vedlejšími postavami románu. Ten však nejvíce proslavilo filmové zpracování z roku 1971: téma s citem pro výtvarnou stránku i zachycení jisté beznaděje uchopil režisér Juraj Herz a v postavách Štěpky a hejtmana Pavla se do české filmové historie navždy zapsali Iva Janžurová a Petr Čepek.

My vám na tomto CD zprostředkujeme zážitek rozhlasový; jako desetidílnou četbu v úpravě Sabiny Langerové a v režii Jakuba Doubravy. Tragický příběh z českého maloměsta uslyšíte v podání herce Rudolfa Pellara, který mnohokrát za svůj plodný herecký život dokázal, že je schopen na vysoké úrovni interpretovat velké románové celky (vzpomeňme jen na první díl Bassovy ságy Cirkus Humberto). Petrolejové lampy nejsou výjimkou.

 

Autor textu: Přemysl Hnilička

 

Nahrávka pochází z roku 2006

Je v režii Jakuba Doubravy

Čte ji Rudolf Pellar

Trvá 4 hodiny 23 minut.

 

Audioknihu vydal Radioservis a. s.

A naleznete ji i v našem rozcestníku.