Audioknihy.net - Příběh rodiny Forsytů se dostává už i na audioknihu. - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Příběh rodiny Forsytů se dostává už i na audioknihu.

datum Út 12 červen 2012, 10:20:57 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Příbeh o lásce, příběh o nenávisti. Příběh o rodinných peripetiích. Kdyby se někdo rozhodl tento román zparodovat, vznikla by telenovela jak z Latinské Ameriky. Naštěstí však byla Sága filmově zpracovaná pouze dvakrát a v obou případech šlo o brilantní práci, která si chytla svého diváka, usadila ho do křesla a již nepustila.

Sága rodu Forsytů zachycuje život vyšší anglické společnosti. Toto nejslavnější dílo Johna Galsworthyho, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1932, vznikalo v průběhu šestnácti let. Teprve po napsání posledního ze tří na sebe navazujících románů bylo sdruženo do celku, který proslul jako Sága rodu Forsytů.

 

Galsworthy pocházel z vyšší střední vrstvy a měl štěstí, že žil v době velkých společenských změn. Anglie se proměňovala z konzervativní velmoci pozdní viktoriánské éry ve velmoc moderní, jejíž další osudy poznamenala především první světová válka. Galsworthy tyto změny považoval za první fázi úpadku a zaznamenával ostrý kontrast mezi situací před válkou a po ní. Duchovní hodnoty nahradila posedlost po materiálních statcích, a to vše formovalo či přímo deformovalo lidské charaktery. Heslo „užij dne, neboť nevíš, co přinese ten následující“ bylo všudypřítomné.

 

Sága rodu Forsytů

 

Jistě máte v paměti seriál BBC Sága rodu Forsytů, který před více než pětatřiceti lety zasáhl nejen celou Británii, ale mezi jinými i české a slovenské televizní publikum. Snad proto se v roce 2002 Britové rozhodli natočit novou verzi Forsytů, tentokrát jako desetidílný projekt. A tak se i naši diváci mohli před nedávnem znovu nechat unášet příběhem velké lásky i nenávisti. Příběhem rodičů, kteří se nenávidí za hrob, i jejich dětí, kteří se milují "na věčnost" a věří, že jejich láska překoná letitou rodinnou nevraživost. Jenže minulost se nedá překonat. Alespoň něco z ní ne. Jsou rány, které nepřebolí. To je případ dvou hlavních hrdinů této ojedinělé ságy, Soamese a Ireny, kteří k sobě nemohou najít cestu, i kdyby na tom záviselo štěstí jejich dětí...

 

Zpracování tohoto slavného generačního románu Johna Galsworthyho v rozhlasové úpravě je ojedinělou záležitostí. František Pavlíček, který se ujal dramatizace, prokázal mistrovský cit pro obsah i atmosféru doby, dokázal zachytit osudy tří generací rodiny Forsytů v plné šíři i na poměrně omezené ploše. Díky vynikajícím hereckým výkonům a souhře dramaturgické i režijní tak vznikl rozhlasový seriál, který patří do zlatého fondu Českého rozhlasu.

Text: Radioservis a. s.

 

Vydavatelství: Radioservis a. s.

Dramatizace: František Pavlíček.

Režie: Ivan Chrz.

Hrají: Daniela Kolářová, Viktor Preiss, František Němec, Veronika Žilková, Vladimír Ráž, Jiří Holý, Jan Hartl, Jiří Plachý, Stella Zázvorková, Bořivoj Navrátil, Lubomír Lipský a další.

Celkový čas: 6 hodin 34 minut.

Audioknihu naleznete i v našem rozcestníku.