Audioknihy.net - LEGENDA Emöke od Radioservisu - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


LEGENDA Emöke od Radioservisu

datum Út 23 únor 2010, 09:10:26 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Milostná novela Legenda Emöke vyšla zacátkem šedesátých let a okamžite na sebe upoutala pozornost. Svou krehkostí a meditativností vybocovala ze zavedené Škvoreckého poetiky. Brzy se stala kultovní knihou soucasné generace. Hlavní linku tvorí rodící se milostný vztah, do kterého zasáhne negativne lidská hloupost, sobeckost a tupost. Příběh o krátkém setkání dvou mladých lidí na bezútěšné rekreaci v Československu koncem padesátých let.

Josef Škvorecký pochází z Náchoda, kde také v roce 1943 maturoval na reálném gymnáziu. Za války musel pracovat jako nekvalifikovaný delník, ve volném case hrál v náchodské jazzové kapele. Po válce zacal studovat v Praze na lékarské fakulte, brzy však prestoupil na Filozofickou fakultu UK, obor anglictina a filozofie. Po absolvování krátce pusobil jako ucitel. V roce 1951 získal doktorát filozofie. Vojenskou službu vykonal u tankového praporu v Mladé. Po návratu získal místo redaktora v nakladatelství Odeon, stal se spoluzakladatelem dvoumesícníku Svetová literatura. Od roku 1963 byl spisovatelem na volné noze. Na pocátku roku 1969 byl Josef Škvorecký predsedou redakcní rady casopisu Plamen. Na prednáškovém turné po USA se dozvedel, že práce na vydání jeho románu Tankový prapor jsou zastaveny. Rozhodl se, že se zpet nevrátí. Emigroval do Kanady, kde na univerzite v Torontu pusobil jako profesor literatury, divadla a filmu. V Torontu založil spolu se svou manželkou, spisovatelkou Zdenou Salivarovou, nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Zde vydávali díla exilových a doma zakázaných autoru vcetne vlastní tvorby. Do roku 1993 takto vydali pres dve ste titulu.
 

Hlavním težištem Škvoreckého tvorby je zobrazení reality sveta jeho soucasníku. Autor patrí k významným ceským prozaikum druhé poloviny 20. století
jak závažností, tak i rozsahem tvorby. Je však také autorem nekolika básnických sbírek a esejí. Jeho publicistika zahrnuje stovky literárních recenzí, statí a
studií v zahranicních periodikách, nekolik set poradu pro Hlas Ameriky. Bohatá je i jeho práce prekladatelská, zejména del moderních amerických autoru.
Jako emeritní profesor žije Josef Škvorecký v Torontu.


Úprava: Jiří Vondráček
Režie: Aleš Vrzák
Čte: Lukáš Hlavica
Celkový čas 1CD: 58:32 min.
Celkový čas 2CD: 62:22 min.
 

legenda

Více informací: www.radioservis-as.cz/katalog/zbozi.php