Audioknihy.net - Jak je na tom Čtesyrád a audioknihy? - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Jak je na tom Čtesyrád a audioknihy?

datum St 24 únor 2010, 14:33:00 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Externisté

Na podzim loňského roku byl spuštěn nový studentský projekt na podporu čtenářství v České republice, nesoucí název Čte(Sy)Rád, tedy ČTEnářův SYmpatický RÁDce. Jedná se o online dostupnou elektronickou databázi na doporučování čtivých knih, určenou širokému spektru uživatelů, která vznikla pod patronací Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Jejím prvotním cílem je pomoci každému, kdo má zájem číst, samostatně si vybrat z nepřeberné knižní produkce „tu pravou“ knihu, tj. titul, který ho čtenářsky zaujme.

Jelikož projekt staví na myšlence, že v dnešní přetechnizované době je nutné všemi dostupnými prostředky vytvářet co nejpříznivější podmínky pro návrat člověka ke knihám a četbě, je jeho součástí i sekce nazvaná Čtěte ušima, věnující se audioknihám.

Sekce Čtěte ušima vznikla díky spolupráci s Karlem Černoškem z nakladatelství Tympanum. V současné době se v ní nachází TOP 10 nejlepších audioknih, přičemž jsou zde zastoupeny jak české, tak zahraniční tituly. Všechny audioknihy jsou načteny v češtině.

U každé audioknihy je kromě autora a názvu knihy uveden náhled CD, dále jméno předčítající osoby, název vydavatelství a rok vydání. Nechybí ani krátká anotace z pohledu Karla Černoška a samozřejmě (s výjimkou dvou titulů) krátká ukázka ve formátu mp3. Uživatelé se pak k audioknize mohou vyjádřit prostřednictvím odkazu „přidat komentář“.

Mezi tituly, které zde můžete najít, patří např.:

  • Úžasná zeměplocha (Terry Pratchett)
  • Hrdý Budžes (Irena Dousková)
  • Osudy dobrého vojáka Švejka (Jaroslav Hašek)
  • Jméno růže (Umberto Eco)
  • či Saturnin (Zdeněk Jirotka).

 

Podrobnější informace o audioknihách v databázi ČTE(SY)RÁD naleznete na http://www.ctesyrad.cz/audioknihy.
Veronika Kordasová

 

Poznámka od projektu Audioknihy.net:

V brzké době přibydou i tipy na audioknihy od ostatních vydavatelů jako je Popron, Radioservis, Supraphon a Audiostory.