Audioknihy.net - Nová audiokniha Milostný dopis klínovým písmem - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Nová audiokniha Milostný dopis klínovým písmem

datum Po 1 březen 2010, 07:24:02 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Radioservis vydal novou audioknihu s názvem Milostný dopis psaný klínovým písmem od autora Tomáše  Zmeškala.

A dnes 1.3. 2010 vyjde rozhovor v  Týdeníku Rozhlas, který napsal náš redaktor Milan Šefl.

Románový debut Tomáše Zmeškala Milostný dopis klínovým písmem je takřka rodinnou ságou. Základní dějový rámec spadá do Československa 40. až 90. let minulého století. Hlavní děj je sklenut příběhem Josefa a Květy Černých. Román není sestrojen podle chronologické osy, a tak hned v první kapitole vstupujeme do závěru šedesátých let a zastihujeme jejich dceru Alici v okamžiku svatby. Na konci románu zas potkáme Josefa v západočeských lesích v ohrožení života během posledních dnů druhé světové války. Jedná se o dílo promyšleně strukturované  a zároveň živé. Několik kapitol obsahuje příběhy z jiných dob a z jiných zemí; tyto fantazie odkazují na ukončenost, a tím i jedinečnost každého lidského života. Dozvídáme se též, že Josef se se svou ženou seznámil před válkou na přednáškách o kultuře Chetitů, které pro veřejnost pořádal prof. Bedřich Hrozný, který rozluštil chetitský jazyk. Květa dala přednost Josefovi před jejich společným přítelem Hynkem. Ten začal v 50. letech pracovat jako policejní vyšetřovatel, a když byl Josef zatčen a uvězněn, vydala se Květa za Hynkem s prosbou o pomoc a o radu....

 

Účinkují: Petr Pelzer, Alois Švehlík, David Novotný, Marta Vančurová, Dana Černá, Jiří Ornest, Jiří Dolanský
 
Úprava: Jana Doležalová - Franková
Dramaturg: Jiří Vondráček
Režie: Aleš Vrzák

 

Ukázka z rozhovoru od Milana Šefla:

Zanedlouho vyjde na CD rozhlasová četba na pokračování z vašeho Milostného dopisu klínovým písmem. Předpokládám, že pro potřeby rozhlasu jste musel text knížky poněkud prokrátit?
Nekrátil jsem já, ale Jana Doležalová, která pro režiséra Aleše Vrzáka text připravila, a myslím, že to udělala citlivě a dobře. Byl jsem z té četby, která se tedy množstvím hlasů blíží spíš dramatizaci, trochu nervózní – jednak jsem jako autor s rozhlasem do té doby nepřišel do styku, navíc jsem neměl svůj text ve svých rukách, což je pro spisovatele vždycky obtížné. Ale domnívám se, že to dopadlo skvěle, snad to nezní jako laciná reklama. V té četbě jsou okamžiky, kdy mi jde mráz po zádech.
 
Například?
Mám na mysli pasáže, v nichž jasně slyšíte, že herci textu naprosto přesně rozumí, protože jsou zvyklí s ním pracovat ne jako tichý čtenář, ale jako performer. Zvláště výkon Marty Vančurové je mistrovský a jsem rád, že to ocenili i čtenáři Týdeníku Rozhlas, kteří jí v anketě Neviditelný herec poslali nejvíc hlasů. Ještě jí dlužím osobní poděkování.


 

dopis psaný klínovým písmem


Další informace: www.radioservis-as.cz/katalog/zbozi.php
Knižní verze: www.kosmas.cz/knihy/143026/milostny-dopis-klinovym-pismem/