Audioknihy.net - Deníky - Rozcestník
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Deníky

nahled
Autor: Virginia Woolfová
Čte: Taťjana Medvecká
Režie:
Stopáž: 4hod 40min
Verze: Zkrácená
Počet CD: 1 mp3
Datum vydání: Březen 2011
Vydavatel: Radioservis

Virginia Woolfová si psala deník od roku 1915 až do své smrti roku 1941. Zaznamenávala nejen běžné věci - kam ten den šla, s kým se setkala, jak se zrovna cítila -, ale také se v zápiscích soustřeďovala na společensko-politické dění v Anglii i v Evropě, získáme z nich například poměrně obsažný obrázek o dění v její vlasti za druhé světové války.

 

Především však byly vybírány záznamy, v nichž se zabývala vlastní tvorbou, nebo díly spisovatelů, které zrovna četla, ať už z důvodů pracovních či profesních, nebo čistě pro potěšení. Hlavně na tyto zápisky se při svém výběru zaměřil Leonard Woolf. V době spisovatelčiny smrti totiž její deník čítal už dvacet šest svazků a editor se mimo jiné obával, že by se některé její výroky či zprávy mohly dotknout ještě žijících zúčastněných osob.

 

Dává nám tedy nahlédnout nejen do okruhu autorčiných příbuzných a známých, míst, kde trávila své dny - - ať to bylo v Londýně, nebo na venkově, či během dovolených v jiných částech Evropy, převážně ve Francii a Itálii -, ale také přímo do tvůrčího procesu, který byl mnohdy bolestný a stál ji velké úsilí a vypětí, jež se mimo jiné nepříznivě odrazilo na jejím zdraví. Na knize obvykle pracovala tak dlouho, dokud nebyla spokojená a i pak s nervózním rozechvěním čekala, co výsledné práci řeknou kritici a její přátelé nebo známí, i z řad kolegů spisovatelů. Přepisovala dílo třeba i třikrát, někdy dokonce její nejistota vedla tak daleko, že se chystala výsledek zničit. Třebaže sama někdy nelítostně kritizovala, sama nesla kritiku, nebo třeba i pouhé mlčení týkající se jejích děl, velice těžce.

Kateřina Hilská