Audioknihy.net - Vernisáž / Anděl strážný - Rozcestník
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Vernisáž / Anděl strážný

nahled
Autor: Václav Havel
Čte: Tomáš Töpfer, Jaromír Hanzlík, Jiří Sovák
Režie: Josef Melč
Stopáž: 55 min
Verze: Dramatizace
Počet CD: 1
Datum vydání: Květen 2011
Vydavatel: Radioservis

Pro posluchače znalého dobových kontextů a historických reálií není těžké odhalit, že absurdní příběh Anděla strážného je dramatickou impresí, v níž rozeznáme reálný příběh o fízlovi a jeho oběti. Je to i reálný příběh občana Václava Havla, jenž mnohokrát později prožil v bezútěšné atmosféře normalizace 70. let.

V této atmosféře bezčasí spočívá i Havlova původně divadelní aktovka z roku 1978 Vernisáž (v Českém rozhlase natočená v roce 1993, rozhlasovou premiéru v českém jazyce však už měla v roce 1977 v československém vysílání Rádia Svobodná Evropa s Karlem Krylem v hlavní roli).

Hra nese zřetelně autobiografické rysy a její statický příběh, opět o jedné návštěvě, „která neskončí dobře“, je tentokrát naprostým opakem tvůrčí metody použité v Andělu strážném, zde skrze realistický příběh nahlédneme absurditu života v komunistickém Československu (v dobovém vtipu příznačně přejmenovaném na Absurdistán). Jazyk i jednání postav ve Vernisáži jsou podány realisticky a utápějí se v banalitě. Realita příběhu uzavřeného do čtyř stěn bytu, který snobská manželská dvojice zaplňuje nevkusnými a nesmyslnými předměty, je obrazem reálně prožívané - či lépe řečeno přežívané - absurdity života v totalitním režimu, jehož prázdnotu si někteří zaplnili další prázdnotou jako manželé Věra a Michal…

Hynek Pekárek